«

«

Lis 26

Série vylučování ve 3. třetině nám zlomila vaz

SK SRŠNI Kutná Hora – HC Benešov 1:7   třetiny (0:1,1:1,0:5)

 Sobotním domácím zápasem jsme otevřeli druhou polovinu soutěže, protože právě v Benešově pro nás letos sezóna začala. Náš vstup do sezóny skončil 6:2 z pohledu domácích, soupeř průběžně využíval našich chyb nováčka.
Druhý zápas měl jiný vývoj, i když tomu výsledek nenapovídá.

 Úvodní část zápasu hráli Sršni opravdu skvěle. Všechny naše formace si vytvářeli šance, všechny byli velmi aktivní ve všech činnostech a byla radost náš tým sledovat. Podle obrazu hry by nikdo neznalý neuhodl, že hraje lídr skupiny, proti týmu, který si odbývá premiérovou sezónu.
První přibrzdění našeho výkonu přinesla devátá minuta. Nejprve byli vyloučeni hosté a začátek přesilovky jsme ještě odehráli poměrně dobře. Při vyhození puku soupeře ze svého pásma jsme chtěli hrozně rychle vystřídat, udělali jsme to ale nejhorším možným způsobem, hráli jsme v šesti. Toho si rozhodčí všimli a z přesilovky byl rázem vyrovnaný stav hráčů na ledě. Vzápětí měl gólovou šanci Matouš Jelínek, kterou neproměnil, ovšem soupeř z protiútoku prostřelil backhendovou střelou našeho gólmana a stav byl 0:1.
Po výborně sehrané úvodní části hry to byla ledová sprcha. U soupeřů, jakým Benešov nepochybně je, však musíme právě s takovým trestáním sebemenších chyb počítat.
Z gólu jsme se oklepali a další 3 minuty jsme se dokázali vrátit k dobrému výkonu. Za zbytečný faul na obranné modré jsme šli, ale opět do čtyř. Soupeř šanci využíval velkou četností střel, Davida Jelínka v bráně ale překonat nedokázal. Když už jsme začali hrát v pěti, dostali jsme téměř okamžitě další trest za nedovolené bránění. Když se hráči srovnali na vhození buly v našem pásmu, byl z něj vykázán Rudolfský. Podle rozhodčího chybu zopakoval , když před vhozením puku vjel do kruhu dříve a dostal za to 2 minutový trest s označením ZDRC – vystřelení nebo vyhození puku!?! Trest i jeho klasifikace jsou velmi netradiční, pro náš ale znamenaly oslabení 3 na 5, na rovné 2 minuty!
Pro soupeře to bylo velké povzbuzení, nám se podařilo několikrát dostat puk z vlastní třetiny, přesto čelil gólman velké dávce střel. I v tomto krizovém momentu jsme však dokázali obstát a tuto luxusní výhodu pro soupeře jsme ubránili.
Těsně před koncem třetiny byl vyloučen hostující Šmicr za faul na Siváčka, který se dostal těsně před gólmana Štěpánka. Gól nepadl i proto skončila první třetina jen 0:1.

Druhou třetinu jsme začali v početní výhodě, o tuto výhodu jsme se připravili sami hákováním. Při hře 4 na 4 soupeř využil většího prostoru na ledě a zvýšil na 0:2.
Ve 27. minutě předvedl ukázkovou kombinaci druhý útok. Tvrdík získal puk u mantinelu, poslal ho na Matouše Jelínka stojícího nedaleko brankoviště, ten ovšem místo střely volil nahrávku před bránou, kde byl naprosto volný Jiráň, který střílel do zcela odkryté brány. Nádherná gólová situace, kterou jsme snížili na přijatelných 1:2.
Následně jsme měli opět výhodu přesilovky, ale střelbou jsme příliš neoplývali, přestože jsme soupeře dokázali držet v jejich pásmu. V půlce zápasu proběhlo pět vyloučení za běžné zákroky, ani jeden tým výhodu nevyužil a to i přesto, že ¾ minuty dostal soupeř další výhodu 5 na 3.
Jedním z našich trestů byl technický přestupek, za příliš mnoho hráčů na ledě. Dvakrát v jednom zápase je to trochu moc…
Druhá třetina skončila smírně 1:1.

Všichni jsme proto viděli reálnou šanci na uhrání přijatelného výsledku, trenér proto nabádal hráče k odpovědnosti ve všech činnostech, abychom nedali soupeři zbytečné záminky ke skórování.

 Začátek třetiny nám ale nevyšel podle představ. Soupeř nás přečíslil ve hře 5 na 5 a skóroval. Svoje vedení navýšil na 1:3.
V 56. minutě jsme dostali výhodu 5 na 3 i my. Ani přes několik velmi dobrých šancí jsme tuto šanci nevyužili.
Zlom zápasu nastal v 51. minutě kdy byl nejprve vyloučen za držení Jiráň. Při následném napadání v útočné třetině dohrál tělem Matouš Jelínek hostujícího Formánka, který se nepochopitelně otočil hlavou k mantinelu a po zákroku zůstal ležel na ledě. Rozhodčí vyhodnotil zákrok jako vražení na mantinel a hráči udělil trest 5+20 minut.
Na střídačce hostí někdo volal po sanitce kvůli zranění hráče, k našemu překvapení ale hráč Formánek naskočil do zápasu a celý jeho zbytek dohrál.
Je dobře, že hráč neutrpěl žádné zranění. Bylo to ale správné posouzení zákroku? Byl posouzen zákrok hráče, nebo bylo posouzeno následné divadlo po něm?

To nic nemění na faktu, že k běžícímu trestu přibyl druhý, pětiminutový a výhoda pro hosty 2 hráčů na ledě byla v této fázi rozhodující. Když pak při bránění u mantinelu zvedl Javůrek lokty výš, než rozhodčí snesl, trestná lavice se rozšířila na tři.
I když jsme prvních 30 sekund vzdorovali, hosté se prosadili na 1:4. V rychlém sledu soupeř dokázal skórovat ještě 3x.
V 55. minutě se dostal do samostatného úniku Jiří Tvrdík I., který byl zastaven nedovoleně. Nařízené trestné střílení jsme ovšem nevyužili.

 Celkové skóre zápasu vůbec nevypovídá o jeho průběhu. 50. minut jsme byli aktivní a vzdorovali jsme silnému soupeři, až dvojitý trest a zejména ten pětiminutový nás dostali do kolen.
Nezbývá proto, než se dobře připravit na další zápas, který odehrajeme v sobotu 2. prosince v Mladé Boleslavi od 18 hodin.

Statistiky SRŠNI – Benešov:
– celkem střelba po třetinách 10:13, 6:13, 8:21 celkem 24:47
– úspěšnost gólmanů             85,1% : 95,8%
– počty trestných minut         47:14
– využití přesilovek                  0:4
– úspěšnost vhazování          54% : 46%

 

sestava:  Jelínek David, Kunášek Michal
Křeček, Chmelař, Švejda, Havelka, Vaněk, Tvrdík Jiří II.
Javůrek, Siváček, Pešek, Jelínek Matouš, Tvrdík Jan, Jiráň, Rudolfský, Šváb Michal,
Tvrdík Jiří I., Dytrych
Trenér:   Stanislav Bednář

Branky:              Jiráň
Asistence:          Matouš Jelínek
Vyloučení:          11x 2 minuty + 5+20 minut : 7x 2 minuty