«

«

Čvc 19

Historie ledního hokeje

Existuje řada pohledů a názorů na to, kde hra „lední hokej“ skutečně vznikla či kdo ji vymyslel.

První zmínky o hře podobné hokeji pochází již z roku 1600. Tato hra se nazývala „hurley“ a hrála se převážně v Irsku, Skotsku a Velké Británii. Hra připomínala dnešní golf s hokejem dohromady. Skupina mužů stála v hloučku, jeden z nich srazil míč na led a ostatní se jej snažili dohonit. Poté, co míč někdo dohonil, opět do něj praštil a opět se za ním všichni rozeběhli. Hra byla velmi tvrdá, a tak by se dalo říci, že svým způsobem připomínala i americký fotbal, protože každý chtěl být u míče první. 

Okolo roku 1770 se tato hra rozšířila díky irským přistěhovalcům do místa s názvem Nové Skotsko v Kanadě, kde v této hře pokračovali studenti navštěvující školu Kings College School. Další zmínky o vývoji hokeje pochází ze Spojených států amerických. V roce 1850 měli holandští přistěhovalci hrát hru, která měla připomínat hokej, ale není to podloženo důkazy. První opravdové důkazy o hraní hokeje na americké půdě pocházejí o 10 let později, tedy z roku 1860, kdy se hra rozšířila do Bostonu díky irským loyalistům z oblasti Nového Skotska.

Jako předchůdce hokeje můžeme vydávat i hru indiánského kmene z oblasti Nového Skotska. Indiáni hráli hru zvanou lacrosse. V létě hráli domorodci tuto hru na polích, v zimě pak tu samou hru označili jako „oochamkunutk“ Hrála se s malými valounky a se síťkami čtyři nebo pět centimetrů velikými, které byly připevněny na koncích tyček. Síťkami Indiáni nesbírali kamínky, ale strefovali se do nich nad zemí. Ve výčtu zemí, kde se hrál hokej či hra jemu podobná, nesmíme zapomenout na Kanadu. V kanadském Halifaxu se hrál jak „lacrosse“, tak „hurley“. Pravidla hokeje vznikla v tamějších poměrech jako kombinace právě pravidel z těchto dvou her. Podle zdejších lidí hráli kolem roku 1840 hokej vojáci v Halifaxu a Kingstonu. Lidé z Halifaxu získali prvenství, protože podle historiků se právě zde začal hokej hrát a v Kingstonu se hrál až o pár měsíců později. Halifax je proto dnes považován za kolébku hokeje.

V roce 1870 byla v Montrealu sepsána první pravidla hokeje a založena první organizace. S vývojem a vznikem hokeje jsou silně spjaty dvě jména. J. G. H. Creighton a W. F. Robertson. Creighton, inženýr z Halifaxu, položil roku 1875 základy hokeje v Montrealu a Robertson upravil pravidla hry. Creighton založil první hokejový tým při McGillské Univerzitě v Montrealu a zorganizoval první zápas mezi Montrealem a Halifaxem.

V roce 1880 Creighton odjel do Ottawy pracovat jako právní koncipient v Senátu. V Ottawě potkal lorda Stanleyho z Prestonu, generálního guvernéra Kanady. Právě Stanley přišel na myšlenku uspořádat regionální soutěže seniorů. Proto v roce 1893 koupil pozlacený stříbrný pohár za 48,66 dolarů, jež se stal později symbolem vítězství v amatérském hokeji a zároveň nejstarší anejznámější sportovní trofejí na světě. Prvním vítězem byl Montreal, který porazil Ottawu v turnaji. Nedlouho po založení Stanley Cupu pojmenoval na počest pánů Creightona a Stanleyho ottawský hokejový klub svůj tým Ottawa Senators.

Ottawa Senators společně s Montreal Canadians a Montreal AAA byly první týmy, které začaly hrát novou profesionální hokejovou ligu – National Hockey League (NHL). Většina výstroje používaná při hokeji byla vynalezena v Novém Skotsku, dřevěné puky, „Mic Mac“ hokejové hole a brusle Star. V roce 1899 byly vynalezeny branky se sítí. V jednom mužstvu hrálo zpočátku sedm hráčů. První hokejová hala byla postavena v Montrealu v roce 1860.

 

– Pepa Macháček –

zdroj: text – www.pragotrading.cz, obrázky – http://theassmanwideworldofsports.blogspot.com