«

«

Dub 05

Nakonec sezóny turnaj s infarktovým, ale šťastným koncem

V neděli 30.3.2014 jsme definitivně ukončili sezónu 2013-2014 slušně obsazeným turnajem v Benátkách nad Jizerou. Hrálo na celé kluziště 3×10 minut a každý odehrál čtyři utkání. Turnaj byl vypsán pro ročníky 2005 s tím, že v mužstvu mohlo být 8 hráčů r. 2004. Pořadatel si věkovou kalorii upravil dle svých potřeb, což nám nevadilo, protože složením týmu jsme na tom byli obdobně, ba dá se říci, že stejně.

No dost bylo technických informací a přejděme volně k průběhu samotného turnaje. Do Benátek jsme jeli s ambicí odehrát pár kvalitních utkání. To byl jediný cíl. Výsledky byly až na druhém místě, protože soupeři byli opravdu zvučných jmen: Bílí Tygři Liberec, BK Mladá Boleslav, HC Krkonoše, HC Benátky nad Jizerou. Nakonec bylo k našemu potěšení vše jinak, kdy jsme ke kvalitnímu týmovému výkonu přidali nadstavbu a to tuhé boje o body.

První utkání se odehrálo od 07:30 hodin a jeho výsledek nás nejen překvapil, ale hlavně trochu rozladil, protože z výsledku Benátky:Mladá Boleslav 4:4 bylo zřejmé, že zde žádné nazdárky nepotkáme. Nás jako první od 08:30 hodin čekal soupeř přetěžký a to Bílí Tygři z Liberce. Začátek utkání byl opatrný a bylo vidět na obou týmech, že to je první utkání na turnaji a u nás, že kluci už týden bohužel nebyli na ledě. Ještě ke všemu před utkáním bylo jen krátké rozbruslení a kvůli mírnému časovému skluzu dokonce i bez puků, což bylo nepříjemné hlavně pro gólmany, protože sáhnout si na puk až při utkání to nikdy nevíte, co se stane. Nu což situace byla pro oba stejná.  Z počátku se bojovalo hlavně ve středu hřiště a nechyběly ani osobní souboje u mantinelů. Oba gólmani měli v první třetině pár úspěšných zahřívacích zákroků a nás těšilo, že herně jsme vypadali velice dobře (mám na mysli hlavně bojovnost a touhu uhrát dobrý výsledek). Liberečtí měli sice trochu víc ze hry, ale k našemu potěšení jsme v této vyrovnané fázi utkání udeřili jako první my. V deváté minutě ujel všem a všemu Lukyn Secký a na jeho bekhendový blafák gólman s tygrem na prsou dokázal jen zareagovat. To však bylo vše a nejednou jsme vedli 1:0. Takový byl i výsledek po první třetině a poměr střel 5:4 v náš prospěch. Bylo však nad míru jasné, že soupeř potřebuje také čas na aklimatizaci a že bude asi postupně přidávat na obrátkách. Tak se i stalo.

Druhá třetina sice začala tak jak první skončila hodně osobních soubojů a bitva o každý puk. Soupeř však zvyšoval rychlost bruslení, což nám s přibývajícím časem dělalo čím dál větší problémy. Dostal nás pod celkem silný tlak, ale obrana spolu s gólmanem však fungovala spolehlivě. Liberec se  vyrovnání dočkal a to nezměrným úsilím a tlakem do branky v čase 18:32 po závaru před naší brankou. První třetina končila 1:1, ale bylo nám jasné, že soupeř bude tlak zvyšovat.

Třetí třetina byla ve znamení nezměrné bojovnosti Sršňů a touhy Libereckých hráčů dát minimálně vítěznou trefu. Soupeř zvýšil nejen obrátky, ale i frekvenci střel a tak se stalo, že střelecký poměr vyzněl za druhou a třetí třetinu jednoznačně pro Liberec a to 3:17. Bohužel jedna chybička se do naší obranné hry vloudila a to v čase 24:55, kdy jsme po buly neuhlídali pravé křídlo soupeře a ten nekompromisně zavěsil pod horní tyč. Snažili jsme se hrnout i do útoku, ale kvalita Liberce byla hodně vidět. Vzhledem k tomu, že zodpovědný výkon pokračoval až do závěrečné sirény konečný účet prvního utkání zní 1:2 v náš neprospěch.

SK Sršni Kutná Hora  :  HC Bílí Tygři Liberec    1  :  2    (1:0; 0:1; 0:1)

Branky:  8:39 Secký (bez as.)   1:0;   18:32   1:1;    24:55   1:2

Poměr střel: 8 : 21

Přesilovky:  1 : 0

Využití:  0 : 0

První utkání nás stalo hodně sil, ale měli jsme dvouhodinovou pauzu na regeneraci. Ta zafungovala a kluci nastupovali k druhému utkání relativně odpočinutí. Mužstvo HC Krkonoše (což je spojení dvou oddílů HC Vrchlabí a HC Trutnov) bylo pro nás velkou neznámou, protože s tímto soupeřem jsme se v minulosti ještě neutkali. Vzhledem k tomu, že nás hodně povzbudil a naladil první zápas tak jsme si nemohli stanovit jiný cíl, než v tomto utkání minimálně nějakým způsobem bodovat. Utkání jsme zahájili stejně aktivně jako proti Liberci. Což jsme zúročili už v čase 2:15. Z tlaku, který jsme si vytvořili přesně zacílil Ondra Veit, kdy z kruhu bekhendovým dloubákem vymetl pavučinu v levém horním rohu branky soupeře. Měli jsme mírný tlak, ale soupeř hrozil nebezpečnými průniky do naší třetiny. Malinko uklidnění přinesl Tom Knížek, který ujel od půlky sám uvolnil se, ale ač nepříjemně atakován přesně zavěsil 2:0 čas 08:59.

Druhá třetina byla absolutně vyrovnaná, hra se přelévala z jedné strany na druhou a na střely jsme jí prohráli 4:5. Obrany fungovali spolehlivě a oba gólmani také. Na obou stranách bylo po dvou velkých šancích, ze kterých se však neurodilo a tak jsme v této části hry na branku čekali zbytečně.

Ve třetí třetině jsme měli za úkol neprospat začátek a udržet vysoký herní standard, který nás do této doby zdobil. Úkol jsme splnili a dokonce soupeře přestříleli 7:4. Stav 2:0 stále držel a soupeř neustále hrozil. V této fázi nás podržel několika jistými zákroky Jenda Koleček v brance, ač neměl tolik práce co jindy tak o to důležitější to byly momenty. V době kdy úsilí soupeře snížit a následně se stavem něco udělat sílilo, přišel nádherný moment Daveho Zvěřiny. Ten vypálil v čase 28:55 od modré nechytatelný projektil, jež byl ještě drobně tečován soupeřovým obráncem a následně málem protrhl síťku ze gólmanem soupeře 0:3. Závěr jsme si již pohlídali i přes to, že jsme posledních 50 sekund hráli v oslabení.

SK Sršni Kutná Hora  :  HC Krkonoše    3  :  0    (2:0; 0:0; 1:0)

Branky:  2:15 Veit (bez as.)   1:0;   8:59  Knížek 2:0;    28:55  Zvěřina (as. Secký) 3:0

Poměr střel: 18 : 12

Přesilovky:  0 : 1

Ke třetímu utkání na turnaji jsme nastoupili proti týmu z Mladé Boleslavi. I ve třetím utkání jsme podali kvalitní výkon vyjma 3 minut a 45 sekund ve třetí třetině , což bylo jediné hluché místo v celém našem turnaji. Ale k tomu později. Tento match byl veden od začátku v neuvěřitelně rychlém tempu. Soupeř bušil do naší obrany, která byla přetížená, ale vzdorovala. Když padla obrana stál v brance Jenda, který byl neomylný. Až v čase 7:29 se soupeř prosadil, kdy útočník soupeře projel až před naší brankou a tvrdou střelou mezi betony otevřel skóre 1:0. První třetina tímto stavem i skončila. Na střely jsme jí prohráli 12:6 a tak bylo co zlepšovat.

Ve 12 minutě zavezla za branku soupeře puk Naty Brichová a snažila se ještě zakončit. Gólman sice dobře zakročil, ale k odraženému puku se dostal Tom Knížek, který po jeho zpracování nekompromisně zavěsil 1:1. Kluci bojovali a byla vidět touha uhrát co nejlepší výsledek, ale v čase 14:52 projel útočník soupeře, až před Jendu a k levé tyči přesně zakončil 2:1. Bohužel nekoncentrovanost ihned po buly znamenala, že za 20 sekund tvrdou střelou z mezikruží šli Boleslaváci do vedení 3:1. V téže minutě, ale Naty Brichová zavezla puk do útočné třetiny, přihrála vlevo, kde byl zcela volný Ondra Veit. Ten zakončil přesně a stav byl opět jen o branku 3:2. V čase 17:20 se stala již obehraná písnička, že útočník soupeře prošel celou obranou a přesně zakončil (tentokrát bekhendem) 4:2. Po dvou třetinách jsme na střely prohávali 27:14, ale bojovný duch nám nechyběl a Jenda držel tento přijatelný stav.

Třetí třetina začala z naší strany opět aktivně a výsledek byl snížení na 4:3, kdy opět Naty Brichová zatáhla puk do třetiny a nezištně přihrála na volného Máťu Hájka, který nedal brankáři hostí šanci. To časomíra ukazovala hodnotu 21:51. Bohužel radost netrvala dlouho a pak přišlo rozmezí mezi časem 22:30 až 26:15. Jedná se o časovou hodnotu, která je uvedena výše, tedy 3 minuty a 45 sekund. Jediný úsek v celém turnaji, kdy jsme polevili a prakticky přestali hrát. Jasný důkaz toho, jak by jsme dopadli, kdybychom hráli tzv. tužku. Nejprve v čase 22:30 opět šikovností pronikl útočník až před naší svatyni a bekhendem zakončil 5:3. Pak následoval v oněch 3 a ¾ minuty ještě čtyřbrankový příděl. Sečteno a podtrženo dostali jsme za tuto dobu 5 branek.  To svědčí o síle nejenom tohoto soupeře, protože utkání na turnaji byla vyrovnaná. Prostřední část třetí třetiny byla výstrahou pro poslední utkání.

SK Sršni Kutná Hora  :  BK Mladá Boleslav    3  :  9    (0:1; 2:3; 1:5)

Branky:  7:29  0:1;  11:32 Knížek (as. Brichová)   1:1;   14:32   1:1;  14:52   2:1;  15:12  3:1; 15:52  Veit (as. Brichová)  3:2;  17:20  4:2;  21:51 Hájek (as. Brichová);  22:30 5:3, 23:10 6:3;  23:25  7:3;  25:25  8:3;  26:15  9:3.

Poměr střel: 16 : 37

Do posledního utkání proti mužstvu HC Benátky n/J jsme vstupovali s vědomí, že ve vzduchu visí medaile. První třetina byla vyrovnaná měli jsme mírnou střeleckou převahu, ale šance měla obě mužstva. Dlouho trval nerozhodný stav stav 0:0. Ale chyba při střídání těsně před koncem první třetiny přesně řečeno 13 sekund, kdy se vřítili dva hráči Benátek do naší třetiny a úspěšně zakončili nám lehce vzala vítr z plachet.

Do druhé třetiny jsme nastupovali malinko otřesení událostí, která se odehrála v samém závěru první třetiny. V době kdy měl soupeř lehce navrch a tlačil se do naší branky, ujela ve 23‘ Naty Brichová přes celé kluziště z vlastní obranné třetiny natlačila se před brankáře soupeře a v pádu záhadným způsobem zasunula puk pod brankářem domácích 1:1. Za 25 sekund Ondra Veit přihrává Tomovi Knížkovi v útočné třetině a ten se nejprve zkušeně zbaví obránce a pak pod horní tyč dostává Sršně do vedení 1:2. Do konce druhé třetiny se bojovalo o každý mm hrací plochy, ale i přes šance na obou stranách stav už zůstal nezměněn.

Na začátku třetí třetiny  po 15 sekundách vybojoval Lukyn Secký puk a nekompromisně zavěsil 1:3. Do třetí třetiny však soupeř nastoupil s tím, že musí minimálně vyrovnat a podle toho vypadalo jeho úsilí. Osobní souboje se přiostřili i před Jendou v brance to jiskřilo. Bohužel pro nás, ale ve 25’ ujel útočník Benátek všem a k levé tyči po ledě do protipohybu Jendy zacílil 2:3. Co se dělo v úplném závěru utkání to by Alfred Hitchcock nevymyslel. V závěru soupeř zvýšil na důrazu a každou chybu by nekompromisně trestal. Atmosférou je proti tomu co se dělo na ledě i v hledišti finále mistrovství světa slabý čajíček. Diváci obou táborů hnali ty své ovečky a ovečky na ledě ryly rypákem po ledě. Snaha obou týmů (jeden chtěl výsledek min. udržet a druhý ho chtěl mermomocí změnit) byla úžasná. Když už se hráči Benátek dostali až před naší branku, tak buď výborně zasáhly útočníci, obrana (budu jmenovat naše obě obranné dojice 1. Máťa Šváb a Dave Zvěřina, 2. Honza Kašpar a Pavel Ježek, kde prostřídával Jáchym Pražák), nebo bezchybně Jenda Koleček v brance. V čase 27:20 jsme hráli ještě ke všemu přesilovku, ale bezúspěšně. Naopak soupeř se dostal do šance, kterou nevyužil. V poslední minutě jsme se snažili, pokud to šlo držet puk na vlastních hokejkách a to i za cenu vzniku infarktových situací. Ve vlastní třetině Lukyn Secký, který byl na puku přihrál dozadu od modré na Dave Zvěřinu, který byl však mimo dráhu puku. Ten nezasáhl, ale naštěstí Jenda za nimi v brance stál přesně tam kde měl být a puk podržel. Následně v útočné třetině místo abychom 20 sekund před koncem jednoduchým způsobem nahodili puk za branku soupeře, tak přichází několik přihrávek v blízkosti modré, až jsme u puk přišli. Závěr utkání jsme však nezměrným úsilím udrželi pod kontrolou, ale byly to nervy za úžasné atmosféry jak na ledě, střídačce tak i v hledišti.

HC Benátky nad Jizerou  :  SK Sršni Kutná Hora 2  :  3    (1:0; 0:2; 1:1)

Branky:  9:47  1:0;  12:45  Brichová (bez as.)   1:1;   13:10 Knížek (as. Brichová) 1:2;

20:15  Secký (bez as.) 1:3;  24:38  2:3.

Poměr střel: 17 : 21

Z mého pohledu jsme odehráli asi nejkvalitnější zápasy teď již uplynulého ročníku 2013/2014. Je vidět, že kluci této kategorie hrát hokej umí, ale k tomu je potřeba si věřit a hlavně chtít uhrát dobrý výsledek. Kluci zde působili jako kompaktní tým, kde nikdo vyloženě nevyčníval a tak celkový úspěch nezávisel na výkonu 1 nebo 2 hráčů, ale tíha ležela na všech. To byl asi nejpozitivnější moment, protože jak o branky (o ty se střelecky podělilo celkem 6 hráčů) tak o ostatní herní záležitosti se podělilo celé mužstvo a to bez vyjímky.

Nejlepším hráčem našeho týmu byl vyhlášen Maťa Šváb. Chtěl bych ještě jednou vyzdvihnout opravdu celé mužstvo, protože vlastně až do posledního zápasu celého turnaje (Krkonoše:Mladá Boleslav 1:3) jsme bojovali nakonec v této elitní společnosti o 2. místo. Ale konečné 3. místo a konečná pomyslná bedna nám opravdu slušela. Kluci díky za skvělý zážitek. Nejvyšší hodnocení si zaslouží i diváci (rodiče), kteří dokázali vytvořit úžasnou atmosféru.