«

Zář 10

Nevydařený rozjezd (dorost)

Sršni Kutná Hora – Stadion Nový Bydžov 6 : 8 (2:3, 3:3, 1:2)

Jak asi každý již zaznamenal, prázdniny utekly až nečekaně rychle a sotva děti pověsily na záda školní aktovky, odstartoval tým dorostu SK Sršni již také přípravu na ledě. Prvním zápasem Sršňů v sezóně 2011/2012 se pak stalo v sobotu 8.9. přátelské utkání s Novým Bydžovem. Tentokrát to vezmu ovšem hodně zkrátka, slohové cvičení netřeba a ani na něj nejsem moc naladěn a o čase ani nemluvím.
Naše letošní hodně anorektická sestava byla na premiéru ještě hubenější o Miloše Konečného a především pak chyběl Láďa Šváb, od kterého očekáváme, že bude základním kamenem v mozaice druhé lajny. Hned od začátku jsme měli poněkud více ze hry a první lajna se dokázala několikrát prokombinovat i do velice slibných příležitostí. Na úvodní gól nové sezóny se tak nečekalo relativně dlouho a šťastným autorem byl Michal Šváb v čase 3.14 po nahrávce Pavla Švejdy – 1:0. Poté se utkání výsledkově měnilo jako pozice houpačky – 1:1, 2:1, 2:2, 2:3, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5 a poslední zhoupnutí na 5:6 přišlo v předposlední minutě druhé třetiny.
Do poslední části utkání jsme nastupovali s odhodláním překlopit výsledkovou houpačku opět na svou stranu, bohužel moment z 51.min. definitivně ovlivnil zbytek zápasu. Dominik Jiráň po likvidačním faulu a není důležité, zda úmyslném či ne, kdy byl naražen hlavou na mantinel, musel z utkání odstoupit a jet na vyšetření do nemocnice. Nevím, zda se v Bydžově hraje bez mantinelu, ale u nás je holt kolem hřiště máme a na něj se zezadu vrážet prostě nesluší. Naštěstí první vyšetření nepotvrdila naše největší obavy a Dominik se snad bude moci brzy navrátit ke svému týmu. Tento moment bych pravděpodobně označil za zlomový, protože na hráčích po vynucené pauze ležela ohromná deka a především se rozboural do té doby dobře fungující první útok. V rozmezí 52. a 53.min. jsme hned dvakrát inkasovali na 5:8 a hrozivé skóre pouze korigoval v 54.min. opět Michal, tentokrát s asistencí Tomáše Fišara – 6:8. V poslední minutě se ten samý hráč ještě dostal do tisíciprocentní šance, ale tentokrát s ní nenaložil zcela ideálně, a tak utkání skončilo výsledkem 6:8.
Ačkoliv předváděná hra nebyla zdaleka podle našich představ, tak bych přeci jen závěrečné hodnocení začal pozitivy. Máme za sebou tři tréninkové dávky na ledě a jeden přátelák, který nám ukázal, že největší boj nás čeká s námi samotnými. Každá zkušenost je však dobrá a často i ta negativní, rozuměje se prohra. Pro utkání byly naprosto charakteristické značné rozdíly ve výkonnosti našich dvou lajn, kdy první obstarala všechny vstřelené góly, oproti tomu druhá téměř všechny inkasovala. Velice mile překvapil aktivitou a útočnými choutky Michal. Jeho bodový zisk je příjemným překvapením, ale co je podstatnější, velice dobře zapadl do hry prvního útoku. Dále bych rád pochválil Tomáše, který ještě patří do kategorie starších žáků, ale při své premiéře v dorostu a na pro něj netradičním postu, určitě nezklamal. Dalším, který si zaslouží být jmenovitě pochválen je Mates Jelínek, který našel čtyřikrát recept na bydžovského gólmana a škoda jen, že ho ve výkonu limitovaly zdravotní problémy. I když i to je vizitka jeho ochoty hrát a udělat něco pro tým i za hranicí bolesti. No a zvláštní uznání (shodli se na tom všichni členové realizačního týmu) pak zaslouží Dominik, jenž, přestože je útočník, si pilně plnil defenzivní povinnosti, bojoval, prosadil se individuálně i kombinačně a nebál se hrát i hledat herní řešení vzniklých situací.
No a teď k těm negativum, které byly podstatně větší. Mám-li zůstat u první lajny, je to jednoznačně nedostatečná efektivita v útočném pásmu. Podle statistik (tímto děkuji Ilce za naprosto precizní práci) jsme v každé třetině soupeře přestříleli, ale gólů jsme nedali nikdy víc. K tomu asi není co dodat. To je to, co vám neustále zdůrazňuji v tréninku, o zakončení každého cvičení snahou vstřelit gól!!! A teď k druhé lajně. Abych řekl pravdu, na mě jste působili dojmem orchestru bez dirigenta. V první třetině snaha o bezhlavé útočení byla cestou do hokejových pekel, kdy jste napadali rozehrávku soupeře i ve třech hráčích a po propadnutí ztráceli sílu a rychlost k návratu, jako byste měli pro bránění špatně nabroušené brusle. Je potřeba si uvědomit, že bez pomoci útočníků a jejich poctivého vracení, se beci s brankářem můžou přetrhnout a stejně to bude málo platné. Od druhé třetiny se obraz hry druhé lajny změnil. Již se více soustředila na bránění, ovšem zase se projevil nedostatek zdravé agresivity a především pohybu na malém prostoru. A tak jste se před vlastní brankou stávali často jen diváky, jako byste byli pouze nakreslení a soupeř tyto hrubky bez lítosti trestal.
Vzhledem k tomu, že každá naše potencionální výhra bude jako projít Dukelským průsmykem bez ztráty kytičky, očekávejte pro ni pouze pot, dřinu a slzy. První lajna bude muset hrát s větším nasazení a především útočnou efektivitou. Druhá pak obezřetněji v útoku, ale o to přesvědčivěji v obraně, což samozřejmě neznamená hrát vyloženě zanďoura. Musíte se především zbavit respektu a strachu ze soupeře, jakoby to byl odjištěný granát a každý kontakt s ním se rovnal automaticky pohromě. To není přístup Sršně, ale obětního beránka.
Na závěr, abych nekončil tak pesimisticky, bych rád poděkoval za profesionálně připravený catering z dílny firmy Červinků, který nás čekal po zápase v kabině a doufám, že příště k podobné oslavě přidáme i lepší výkon.

brankaři: Jelínek David, Chalupa
obránci: Švejda, Brabec, Červinka, Fišar
útočníci: Jiráň, Jelínek Mates, Šváb, Hríbik, Prášek, Koubský, Schmidt

branky: Jelínek Mates 4x, Šváb 2x
asistence: Šváb 3x, Švejda 2x, Jiráň 2x, Fišar