«

«

Led 27

Oslabení? „No problemo!“

Neděle 27. 1. 2019 HC Slavoj Zbraslav – SK Sršni Kutná Hora 2:4 (0:2,0:2,2:0) Juniorka v neděli zavítala na pražskou Nikolajku k zápasu s domácím Slavojem Zbraslav. V posledním vzájemném utkání Sršni výrazně prohráli a měli tedy domácím co vracet. To se podařilo a navíc způsobem poměrně neobvyklým, Sršni skórovali třikrát v oslabení a čtvrtou branku přidali v přesilové hře.

I když se někteří hráči na poslední chvíli ze zápasu omluvili, mohlo nakonec do hry naskočit devět útočníků a čtyři obránci. Domácí se do nás pustili s vervou, v 5. minutě se na naší branku řítil domácí útočník, ale ztroskotal na výborném Tomášovi Pekařovi, který byl mimochodem s 28 úspěšnými zákroky jedním ze základních kamenů našeho úspěchu. Když jsme přečkali další šanci, osmělili jsme se i my, ale nepříliš pozorného brankaře domácích se nám překonat nepodařilo. V 8. minutě byl vyloučen Vojta Hobza, domácí nás zamkli v naší třetině, ale branky se nedočkali. Naopak v čase 9:12 Tomáš Fišar vyvezl puk z obranného pásma a ve snaze udržet puk co nejdéle a co nejdál od vlastní branky, nahodil ještě před červenou čárou, puk na domácí branku s úmyslem jej dojet a vynutit si alespoň vhazování v útočném pásmu. Jaké bylo překvapení všech (a nejvíc asi domácího gólmana), když puk skončil v levé šibenici branky domácích. Sršni šli do vedení, vhazovalo se ve středovém kruhu a domácí nás zatlačili znovu do obranného pásma, kde ve snaze odehrát puk zasáhl Ondra Macháček tak nešťastně, že nás rozhodčí poslali na 4. sekundy dokonce do tří. Domácí díky naší aktivní obraně nic kloudného nevymysleli a Honza Kopecký vyslal do rychlého protiútoku Tobiáše Klazara, který výborně zavezl puk a předložil ho Ondrovi Plíhalovi, který se nemýlil. Druhé oslabení a druhá branka v domácí síti. Hráči Slavoje byli vývojem zápasu zřejmě trochu zaskočeni, do konce třetiny už žádná branka nepadla.

Ve druhé třetině jsme hráli asi nejlépe. Domácí jsme k ničemu nepustili, vytvářeli jsme si šance a pokud se objevila nějaká okénka v naší obraně, spolehlivě je „zalepil“ Tomáš Pekař v brance. Ve 24. minutě znovu nastala v tomto zápase pro nás oblíbená herní situace, totiž hra 5 na 4. Za podražení si byl odpočinout na trestné lavici Honza Kopecký a protože se Ondra Macháček musel přesunout do obrany, vlastně náhodou, nebo spíš řízením osudu se na led dostal Tomáš Zíka. Jak už jsem dříve zmiňoval, je Tomáš známý svou buldočí povahou, kterou projevil, když v oslabení sledoval zdánlivě ztracený vyhozený puk, ke kterému měli blíž jak brankař, tak obránce domácích. Jeho vytrvalost se mu vyplatila, když hráč i brankař minuly puk, srazili se a doslova se váleli jeden přes duhého ve vlastním brankovišti. Puk měl tedy na hokejce Tomáš a podle jeho slov mu hlavou letěla slova „když to nedáš budeš za kreténa“. Neunáhlil se, s Klazarovskou rozvážností zamíchal, přehodil si puk na svůj oblíbenejší bekhend a místo střely pod víko, snad za pomoci nějaké magie, zasunul záhadným způsobem puk pod těly obou hráčů v brankovišti do domácí svatyně! Čtvrté oslabení a třetí branka… Radost na ledě i na střídačce byla obrovská a mnozí z diváků možná ještě v této chvíli něvěřícně kroutí hlavou. Rozhodčí se ve 27. minutě rozhodli poprvé vyloučit také jednoho z domácích hráčů. I když jsme její úvodní část hráli velmi dobře, nedokázali jsme skórovat, po vystřídání hráčů na ledě Ondra Macháček v rohu kluziště zamotal bránícím hráčům hlavu tak, že nechali mezi kruhy volného Tomáše Fišara, který měl dostatek času i na zamíření a střelou o břevno stanovil stav zápasu po dvou třetinách na 0:4.

Pokyny trenéra před poslední třetinou byly jednoznačné, nikam se nehonit, hrát jednoduše, všechno ven ze třetiny. Předpoklad byl, že domácí na nás vlétnou hned od úvodní buly a že je důležité přestát prvních pět minut poslední třetiny. Slova se mluví a voda plyne. Někteří hráči jako kdyby o přestávce v kabině nebyli, domácí nás za naší vydatné pomoci dostali pod tlak a ještě před skončením obávaných úvodních pěti minut jsme po dorážce inkasovali poprvé. A za necelé dvě minuty prostřelil domácí útočník našeho brankaře znovu. Stav byl 4:2 a mohli jsme se obávat o výsledek. Z tlaku jsme se naštěstí vymanili a měli jsme i několik velice slibných brankových příležitostí, ale štěstí jsme si vybrali již v předchozí části hry a tak střelu Tomáše Fišara zastavil před brankovou čárou jeden z obránců a i další příležitosti zůstali nevyužity. To už naštěstí nemělo vliv na vítězství Sršňů v poměru 2:4.

Vyloučení: 6 (+3 x 10) – 6 (+1 x 10)

Využití: 0 – 1

Oslabení: 0 – 3

Sestava: Pekař (Wagenknecht), Klazar – Plíhal – Mikeška, Hobza – Macháček – Fišar, Zíka – Bartoš – Hnilička, Bachtík – Brich, Kopecký –  Link

Trenér: Stanislav Bednář

Branky a nahrávky: 10. Fišar, 11. Plíhal (Klazar, Kopecký), 25. Zíka, 28. Fišar (Macháček, Kopecký)