«

«

Srp 22

Rozhovor s trenérem přípravky Josefem Macháčkem

V posledním díle rozhovorů si na mě Pavel Sirotek vymyslel „kulišárnu“ a jako adresáta rozhovoru si vybral mě. Na rozhovor sám se sebou se ještě necítím a tak jsem dal zde na webu možnost položit mi otázky. Naštěstí se jich moc neurodilo 😉 

Hokej za posledních dvacet let prošel vývojem, který se prezentuje jiným stylem hry a klade na hráče jiné nároky. Jak ty osobně vnímáš a hodnotíš tyto změny? Kam a jak bude tento progres pokračovat? A jaký se bude podle tebe za dalších dvacet let hrát hokej? “ (Pavel Sirotek)

Otázka hodná spíše Slavomíra Lenera ;-), nicméně přidám tedy svůj názor. Současný hokej je mnohem dynamičtější, rychlejší, agresivnější a řekl bych v mnohém i přímočařejší. Taky bych řekl, že je více takticky svázaný a více specializovaný na konkrétní činnosti.

Pokud se týče nároků na hráče, tak ty se neustále zvyšují a začínají se blížit k hranici lidských možností (ve vrcholovém hokeji). Ti nejlepší hokejisté musí za sezónu zvládnout přes sto zápasů, což znamená zápas – 2 dny pauza (vyplněná tréninkem) – zápas. To samo o sobě vypovídá o současných nárocích na hokejisty.

Pokud budu brát hokej z pohledu diváka tak se mi vývoj hokeje líbí. To co ho odlišuje od ostatních sportů je právě výše uvedená dynamika, rychlost a agresivita spojená s krásnými akcemi, přihrávkami a góly. Základním modernizátorem hokeje je bezesporu NHL, která udává současnému hokeji směr. Zužování kluzišť, zrušení přihrávky přes 2 čáry, agresivní forchecking – to vše zavedla NHL jako první a za jediným účelem – zrychlit a zatraktivnit hru.

Kam až bude tento vývoj pokračovat? No, myslím, že už moc prostoru pro posun už není. Neumím si představit, že by se rychlost ještě nějak výrazně zvýšila. Myslím, že obraz hokeje jak ho známe dnes v podání špičkových týmů v dohledné době moc výrazných změn nedozná. Nejvíce změn teď bude zřejmě doznávat mládežnický hokej.

________________________________________________________________________

Jak si sám sebe představuješ za 10 let? (Adam Sirotek)

Tak ty představy jsou dvě. Jedna je optimistická a ta druhá pesimistická. Tu pesimistickou snad nebudu ani rozvíjet, to je scénář ala Homer Simpson 😉

No a ta pozitivní je, že se vidím jako spokojený otec dvou slušně vychovaných dětí, který tráví podstatnou část svého volného času na zimáku v K. Hoře, protože to mě fakt baví a předpokládám, že bude bavit i za těch 10 let.

________________________________________________________________________

–  jídlo: Mám rád italskou kuchyni, takže můžu téměř veškerou pizzu a těstoviny, ale No.1 jsou špenátové ravioli s gorgonzolou a ricottou z Grosseta.

–  pití: kamerunská káva, fresh juice

–  film: to je u mě hodně podle nálady, ale pokud bych měl být tedy konkrétní tak např. Poslední samuraj, Ctihodný občan, ale mám rád i naší klasiku jako je Švejk a třeba U pokladny stál

–  město: Kutná Hora, Londýn

–  zimní stadion: Eden a Kotlina v H. Brodě

– tým (mimo SK): HC Slavia Praha, Calgary Flames

– místo pro dovolenou: Tak tam mám úplně jasno. Mám sen, který si rozhodně hodlám splnit a to tak na 14 dní do Kanady a stihnout minimálně 3 zápasy NHL.

________________________________________________________________________

Stejně jako všichni před tebou (Zdeněk, Michal a Richard, Pavel) i ty máš právo vybrat svou další „oběť“ pro rozhovor a položit mu jednu otázku (vybrán může být jak trenér, vedoucí mužstva tak i hráč). (Olda Fišar)

Koho si vyberu za svou další objet si pečlivě rozmyslím během soustředění, ale nějaké jedince už vytipované mám ;-).