«

«

Úno 16

Ukončená sezóna a hokejové bezpráví

V životě, i v tom hokejovém se stávají věci, které člověku zůstanou „ležet v žaludku“ a nejde se s tím smířit bez boje. Jedna taková událost mě motivovala k napsání tohoto článku. O co jde?
K utkání č.404 KLJ si 22.1.2012 do Kutné Hory pro tři body přijel tým juniorů HC Slavoj Zbraslav. Sršni však bolestivě zasáhli soupeřovo sebevědomí a nadělili hostům 13 branek a vzali jim iluze o druhém místě v tabulce. V čase 59:38 bylo dobojováno a jen se dohrávalo. Pro nahozený puk na zadní mantinel jel domácí Hynek Macháček a ze středového kruhu se za ním rozjel hráč hostí Filip Sedlický. Plnou silou a v plné rychlosti ho zezadu vrazil na hrazení. Slovy trenéra pana Bláhy ho jel zlikvidovat. Otřesený, zraněný a v bolestech byl Hynek spoluhráči odvlečen na střídačku. Hlavní rozhodčí p. Dolejší postával u časomíry a zdravotní stav faulovaného ho nezajímal. Faul byl jako vystřižený z příkladů pravidel uveřejněných na stránkách KSLH č.523 – vražení zezadu, kde se uvádí, že při zranění hráče automaticky následuje trest ve hře. Výše zmiňovaný arbitr však vše ohodnotil jako faul loktem a udělil menší trest na dvě minuty. Hlasité protesty domácí střídačky a diváků nevyslyšel a po odehrání zbylých 22 vteřin odchází dvířky střídačky kolem faulovaného (jediný si ze zdravotních důvodů nepodával ruce se soupeřem) do kabin.
Svého syna neschopného se o sebe postarat jsem odvezl do kolínské nemocnice na vyšetření. Diagnóza – natažené vazy levého kolene s podezřením na poškození vnitřního menisku, v pravém rameni utržené vazy skloubení (doporučená operace). Noha v ortéze a ruka zafixovaná v „korzetu“. Bez jedné funkční nohy a ruky si nedojdete ani chleba ukrojit, takže máma týden ošetřovala člena rodiny.
Klub SK SRŠNI KUTNÁ HORA i já osobně podali stížnost a žádost o přešetření likvidačního faulu u KSLH. Předseda disciplinární komise p. Formánek „vše“ prošetřil a dospěl k rozhodnutí, že ke zranění došlo u mantinelu bez toho, aby faulující chtěl úmyslně zranit a nikoho za nic trestat nebude.
Dle mého názoru (a nejen mého) předvedl úžasný výkon (asi tří telefonátů) a „naplnil“ tak beze zbytku etické zásady o slušné hře v duchu fair-play prosazované ČSLH a pravidla ledního hokeje.
Pokud vám někdo zpřetrhá vazy na ulici, nebo úrazem v práci následuje vyšetřování se zápisy, výslechy svědků, vyjádřením poškozeného, sbírání důkazů policií, inspektorátem bezpečnosti práce…. Jiné je to ovšem pokud se taková zdravotní újma zaviněná cizí osobou stane v hokejovém utkání hraném dle pravidel ČSLH. O pravidla ani tak nejde, ty jsou dle mého názoru nastavená správně a takové situace řeší. Problém je ovšem v jejich uplatňování konkrétním rozhodčím na ledě. Pokud by byl faul ohodnocen a v zápise o utkání zapsán správně, pokud by následné řízení proběhlo dle proklamovaných zásad ČSLH, tak by byl faulující hráč potrestán a všichni by věděli, že se tohle nedělá a není to žádoucí. V tomto případě však rozhodčí usoudil, že se nic moc nestalo, disciplinární komise si nemyslí, že by tam byl úmysl a vyšetřování skončilo – zapomeňte. Faulující agresor je bez viny, může dál čistý jak lilie hrát „svou hru“. Rozhodčí, kterého kolegové přece neobviní z omylu nebo dokonce šlendriánství může dál rozdávat „rozsudky“ u kterých ho nic nebolí (kromě zpochybňování jeho výroku) a život jde dál. Mladý sršeň, který byl zvyklý i na těžší váhy, neboť se úspěšně zapojoval do seniorského týmu má předčasně ukončenou sezonu (snad jen tuto) a rodina zraněného s klubem se s tím vyrovnají. V hokejovém světě na této úrovni totiž právo nefunguje názory rodičů, trenérů a klubů nikoho nezajímají a jediným vládcem, mravokárcem a soudcem je pán v pruhovaném ať jsou pravidla napsána jak chtějí.
Chtěl bych touto cestou požádat všechny, kdo uvedený faul viděli na vlastní oči, aby mě kontaktovali a pomohli tuto událost svým svědectvím zdokumentovat. Pokusím se ještě zabojovat s větrnými mlýny.

Hynek Macháček – otec zraněného hráče