Říj 30

Srdce v kalhotách (dorost)

Sršni Kutná Hora – HK Kralupy nad Vltavou
10 : 0 ( 3:0, 3:0, 4:0 )

Bylo krátce po čtrnácté hodině 29.10.2011 a KLD znala další výsledek šestého kola. Sršni vyprovodili, za podpory fanoušků, svého soupeře z Kralup nad Vltavou s deseti gólovým ranečkem. Člověk se někdy až diví, jak se může mýlit. Pokud jsme totiž od našeho soupeře očekávali otevřený, útočný hokej, tak realita byla naprosto opačná – věčná škoda. Občas se utkáte s týmem, který jakoby při ohledu na tabulku předem rezignuje na aktivní celoplošný hokej a rozhodne se pouze ubránit co nejpřijatelnější výsledek a vy mu nedokážete vnutit svůj styl hry. Musíte se tedy přizpůsobit a pokusit se ho přehrát v disciplínách, které má tento tým dobře zmáknuté. Budu se snažit ladit tento zápis do neutrální roviny, přestože zklamání ze soupeřovy defenzivní taktiky ze mě ještě nevyprchalo.
Na začátku se oba týmy pozdravily na modrých čarách, a to bylo, jak se nakonec ukázalo jediné přátelské gesto tohoto duelu. Sršni se do hostů hned od začátku zakousli jako pitbul, ale je pravdou, že kralupští jim to svojí zbytečnou ustrašeností a stylem hry úporného bránění ve čtyřech a neustále jednoho hráče, tzv. „zabukysty“, číhajícího na útočné modré na případný brejk, ještě usnadnili. O nějakých silných myšlenkách na atraktivní hokej nahoru – dolu se nadalo mluvit, spíš o bagu 4 na 4 ve třetině a s dvěma hráči ve středním pásku, kteří jako by se navzájem strážili – úplně mimo rozsah mého sportovního vkusu. Při jednom z mnoha vírů v útočné třetině nahrál v 9 min. Dominik před bránu Jendovi, pro kterého nebylo těžké z voleje skórovat – 1:0. Za necelou minutu nahrál Mates při našem oslabení vrtící se přihrávku opět Jendovi a ten prokázal, že ke skórování už dávno nepotřebuje ideální přihrávku přesně na hůl – v rychlosti si prohodil obránce a gólman kralupských lovil již druhý puk ze své sítě. Další gól přidal Janek, který se v čase 11.48 prosadil samostatně po buly v soupeřově pásmu, kdy si z obránců udělal tréninkové kužele a brankaři nedal šanci – 3:0. Jelikož se hra i nadále odehrávala pod taktovkou domácích, téměř výhradně v obranné třetině Kralup, neni co zajímavého víc zmínit. Snad jen, že Jenda stále hledá dobrou hokejku, jenž bude hodna jeho kvalit, a protože dva góly za třetinu se mu zdálo málo, vyhodnotil tu čtrnáctní dnů starou jako nevyhovující a zlomil ji o mantinel při naskakování na led.
Kdo by si myslel, že druhá dvacetiminutovka rapidně změní děj utkání, byl zklamán. Stále stejná písnička: bránění ve čtyřech a jeden číhač na brejk, a to i během vlastní přesilovky, i když pozorný divák jednu změnu zaznamenal – ostřejších zákroků a dohrávání soubojů přibývalo stejně jako branek v soupeřově síti. Sršni nezačali bláznit, jak to mají v těchto situacích ve zvyku, ale hráli svědomitě dozadu, bojovně dopředu a tři pěkné góly upravily stav na 6:0. Nejprve během 24.min. zaznamenaly první i druhý útok v rozmezí 24 vteřin téměř identickou akci: nahrávka zpoza branky před ní a střela z první. Hlavní role a obsazení: nahrávači – Janek a Jenda, střelci – Martin a Mates. No a na konci 35. min. přišlo one man show Aleše, který rychle objel celou branku a puk do ní zasunul, jak desetikorunu do automatu na kávu. Někteří hráči hostů a především pak jejich trenér blížící se jistotu prohry neunesli a začali předvádět věci, které do KLD rozhodně nepatří a testovat tak nervovou soustavu rozhodčích. Načež přišel osobní trest do konce utkání pro trenéra a musel opustit střídačku. Po skončení třetiny se ale ještě živě diskutovalo v prostoru zimního stadionu a hosté se dovolávali svých „imaginárních práv“ u rozhodčích, které obviňovali že „připískávali“ domácím, a tím ovlivnili celé utkání. Osobně si myslím, že především v první třetině nastavili hodně přísný metr a fauly pískali jak na nádraží, přesto se nedomnívám, že by ze strany sudích docházelo k nějakým kapitálním nedostatkům, které by zásadně ovlivnili průběh utkání. Naopak bych si spíš dovolil polemizovat o vlivu chování trenéra Kralup na své svěřence a zvolené herní taktice, ale to mi nepřísluší.
Na začátku poslední části by se náhodný divák mohl ptát, co mají dnes kutnohorští slíbené za každý vstřelený gól, neboť během 35 vteřin zatížili konto hostů dalšími třemi góly po střelách Martina, Aleše a Jožana. Tím snaha kralupských definitivně polevila a jako by byla jejich jiskra pohřbena pod chladnoucí lávou, vychrlenou dnešního dne vulkánem Sršni. Konečnou podobu výsledku 10:0 dal svým již třetím gólem v čase 52.20 Jenda a celá kabina jen doufá, že „Velkej Jirka“ ví, co se sluší a patří. Po zbytek utkání jsem jen chvílemi nechápal, o co některým hráčům na obou stranách vlastně jde. Zápas byl rozhodnutý a na ledě se přesto zbytečně jiskřilo a hrotili emoce. To ale asi souvisí zase s jinými lidskými kvalitami než těmi hokejovými.
Mohlo se zdát, že po poslední siréně bude vše urovnáno a ona „nervová indispozice“ trenéra zůstane v zapomnění. Jenže opak byl pravdou a „psycho“ pokračovalo opět i v útrobách stadionu. Po přečtení zápisu o utkání a glosách trenéra Kralup o připískávání a rozhodnutí zápasu díky pěti gólům v přesilovkách, pouze strohá čísla ze zápisu:
Kutná Hora – Kralupy nad Vltavou
Vyloučení: 15:12
Využití přesilovky: 2:0
Využití oslabení: 1:0
Nechápu, co to tedy nevysvětlit pouhým: „Prostě se mu něco nezdálo“.
Cestu za dalšími body nám výrazně ulehčil respekt z našich posledních výsledků, a když se k tomu přidal i náš poměrně slušný výkon, debakl byl na světě. Sršní pevnost dnes vcelku lehce odolávala a vzhledem k času, který hráči Kralup strávili ve své obranné třetině, došlo pouze k několika málo nervy drásajícím okamžikům. Přesto pochvala celé obranně v čele s Marwem, jehož ukázkový bodyček v závěru utkání, by se mohl zapsat do hokejových učebnic a samozřejmě Davidovi, který se opět rozhodl za záda nepustit ani „ň“. Jestliže Sršni dali v předchozích dvou zápasech celkem 7 gólů a potřebovali tak na každý v průměru něco kolem 17 minut, musel se nezaujatý divák sám sebe ptát, jaké neskutečné prémie mají za dnešní střelnici slíbeny. Takže poslední pochvala střelci hattricku Jendovi a Jankovi za velmi dobrý výkon.