Patentujeme si průběh utkání

Sršni Kutná Hora – SK Černošice 3 : 10 ( 1:5, 1:4, 1:1 )

Patentový úřad – Brusel 25.11.2013

Patentový úředník (dále jen Pú): „Dobrý den, co si přejete?“

Zástupce Sršňů (dále jen ZS): „Dobrý den. Jsem tu jako zástupce dorostu SK Sršni Kutná Hora. Tento hokejový tým si hodlá patentovat, ehm, průběh hokejového zápasu … “
Pú: „Cože? Průběh hokejového zápasu? I když, proč ne, máme tu patentované i větší blbosti. Ale musíte být schopen popsat, čím je průběh zápasu, který si hodlá Váš klient patentovat, tak jedinečný a originální …“.
ZS: „V pořádku, to nebude problém. Pište si. Utkání je zahajováno poměrně otevřeným a nebojácným hokejem, tedy otevřeno bývá především v našem obranném pásmu, a tak jak již u nás bývá zvykem, po dvou minutách prohráváme 0:2. Po této ledové sprše následuje fáze, pracovně nazvaná „Šípková Růženka“, při níž omráčení Sršni nechávají aktivitu na hokejkách soupeře a z pozice pouhého diváka sledují, jak soupeř střílí další dva nebo tři góly.
Pú: „To se ale stává i jiným týmům, ne?“
ZS: „Ano, to je pravda, nicméně jen Sršni dokáží podobnou partii rozehrát několikrát za sezónu a pouze v jeho podání působí takový začátek jako nejpřirozenější věc pod sluncem. Ale dovolte mi pokračovat, prosím.“
Pú: „Samozřejmě, ale jen Vás upozorňuji, že průběh zápasu typu debakl tu už má patentovaný spousta jiných mužstev. Moment, najdu si tu složku. Tady je. Máme tady například „Debakl způsobený velkou marodkou“, „Debakl způsobený nepřejícím rozhodčím“, nebo třeba „Debakl způsobený podceněním soupeře“. Hmm, myslím, že v oblasti debaklů se patentovatelný průběh zápasu bude hledat sakra těžko …
ZS: „Nebojte se, s debakly máme svých zkušeností dost a nebyl by problém vaši databázi rozšířit, ale rád bych opravdu pokračoval v líčení naší originality.“
Pú: „Jistě jistě, pokračujte.“
ZS: „Takže po této úvodní fázi nastává fáze „rádobybojovná“. V druhé polovině třetiny se nám podaří většinou se střídáním brankaře oživit naší hru a do přestávky i vykřesat gólovou jiskřičku naděje, takže v kabině Sršňů se pak nešetří motivačními proslovy a neméně odvážnými vizemi.
Pú: „To je ale napínavé, jedná se tedy o nečekaný obrat, že?
ZS: „No, řekněme spíše skoroobrat. Specialitou Sršňů jsou totiž právě jejich vstupy do třetin. Takže opět první dvě minuty znamenají další dva puky v jejich síti a dál bych se jen opakoval. Náskok soupeře se postupně zvyšuje a zvyšuje, až je jeho hodnota +10/-3 góly.“
Pú: „Aha, takže si chcete nechat patentovat „Propadákový vstup do utkání“? Moment, mrknu se do regálu, jestli tu máme něco podobného. Hmm, tak to by šlo. Ale je tu ještě jedna podmínka. Mužstvo musí prokázat, že patentovaný vstup do utkání používá často a nejedná se tak o náhodný jev. Podívám se do nové euronormy, kolik takových zápasů musí mužstvo za jednu sezónu odehrát. Tak, tady to mám. Tři zápasy.“
ZS: (se sebejistým úsměvem) „V pohodě, letos už jsme normu splnili, a to ještě nejsme ani v polovině sezóny. Zde, vidíte? Přikládám potřebné zápisy jako důkaz.“
Pú: „Skvělé, myslím, že vašemu patentu nestojí nic v cestě. Označení Vašeho patentu bude „Sršni-2013/2014“. Veškerou dokumentaci mi tu nechte. Zpracuji ji do požadované formy a dám Vám vědět, OK? Jo, a kdyby se letos Sršňům podařilo ještě jednou či vícekrát předvést tuhle tu svou parádu, informujte mě, prosím, ano?“
ZS: „Samozřejmě.“
Pú: „Nashledanou.“
ZS: „Raději snad sbohem.“
   Omlouvám se za trochu té ironické recese, ale nyní k samotnému zápasu trochu seriózně. Co se o tom všem ale dá napsat, aby se člověk neopakoval? Nemám moc tušení… Sršňům, oproti minule, rozhodně nelze upřít snahu, ani vůli po zlepšení, což prokazovali celý týden příkladným přístupem k tréninku i v přípravě na zápas. Tentokrát je ale nutno přiznat, že Černošice byli starší, fyzicky silnější, po hokejové stránce dovednější a prostě lepší, tudíž tři body, kterými si upevnili své vedoucí postavení v KLD, si odváží zcela poprávu. Nezbývá tedy než poblahopřát sportovně soupeři k úspěchu, zbytečně neházet flintu do žita a především zmobilizovat síly na další zápasy a tréninky. Stále nás čeká nutné zlepšení v obraně, v osobních soubojích hůl-hůl, řešení situace 1-1 a založení útoku. V útočné třetině se nám pak nedostává aktivního pohybu, málo se udržíme na puku, a největším nedostatkem je stále velmi chabá produktivita v zakončení, pohotovost, razance střelby, clonění, tečování, čtení dorážky. Je toho opravdu hodně, ale nezbývá než pracovat a zkoušet to dál a dál a dál….
   Specielní zmínku za svůj výkon si zaslouží Michal. Jedná se o explozivního bruslaře s dynamickými prvními kroky a velkou akcelerací, ale tentokrát prokázal, že má i něco navíc. S přihlédnutím k jeho zdravotním lapáliím a jak jsem ho viděl před zápasem, jsem odhadoval tak maximálně dvě-tři střídání, ale vydržel v plném nasazení až dokonce a na můj opakovaný dotaz zda už raději nekončí, vždy odpověděl negativně. A pochvalu za svou premiéru v brance dorostu zaslouží i Tomáš, který naši důvěru rozhodně nezklamal, přestože nastoupil proti soupeři, kde drtivá většina hráčů byla o čtyři roky starší než on a občas to kolem něj létalo jak na letišti. Byl velmi dobře pohyblivý na brankové čáře s technicky výbornými zákroky, solidním odhadem na zmenšování střeleckého úhlu a především dobrou anticipací.
brankaři: Wagenknecht Filip, Pekař Tomáš
obránci: Brabec Pavel, Hríbik Vojta, Jelínková Johanka, Červinka Jan
útočníci: Šváb Michal, Dytrych Vojta, Fišar Tomáš ml., Fišar Tomáš st., Jestříbek David, Plíhal Ondřej, Koubský Jakub, Procházka Matěj, Macháček Ondřej
branky: Šváb Michal 2x, Dytrych Vojta
asistence: Dytrych Vojta, Fišar Tomáš st.