«

Zář 29

Věnovali jsme soupeři 3 body

HC Poděbrady – SK SRŠNI Kutná Hora 2:1   třetiny (1:1,1:0,0:0)

Čtvrtek, státní svátek 28.9. oslava vzniku České státnosti a svátek svatého Václava, byl pro nás hracím dnem 3. kola KLM. Naše cesta byla tentokrát krátká, jeli jsme do nedalekých Poděbrad.
Sestava byla téměř kompletní a podle dosavadních výsledků nové sezóny (jen dvou odehraných kol…) jsme jeli k soupeři podobné kvality.
 Na začátku zápasu to ovšem nebylo vidět. Soupeř nastoupil v rychlém tempu, kterému jsme nebyli schopni se přizpůsobit. Všude jsme byli druzí, jen výjimečně jsme na ledě udělali něco lépe než soupeř…Tento náš přístup nepochybně zapříčil situaci před naší bránou na začátku páté minuty. Domácí Pánek našel volného A. Jelínka, který se v dobré pozici nemýlil. Dostali jsme gól, který jsme soupeři umožnili naprosto mizernou vlastní hrou.
Minutu po 1. gólu si vypracovala naše 2.pětka slušnou šanci, na jejímž konci byl Dominik Jiráň. Při zakončení však použil domácí kapitán Malínský na Jiráně hákování, hlavní rozhodčí proto nařídil trestné střílení. Při něm Jiráň nepředvedl nic, co by domácího gólmana vyvedlo z míry, pokračovali jsme tedy za stavu 1:0 pro domácí.
Ve 14. minutě vystřídala z první pětky jen obrana, dostali jsme soupeře pod tlak a když našel Pavel Švejda úplně volného Jana Tvrdíka, ten mohl s klidem vypálit do úplně odkryté brány. První gól Jendy Tvrdíka v této sezóně tak znamenal vyrovnání na 1:1.
V průběhu 1. třetiny 2x zbytečně hákoval Meloun, takže i když jsme zhruba v 9.-10. minutě srovnali krok se soupeřem, ubrali jsme si v oslabení čas, během kterého bychom mohli být soupeři  nebezpeční.

Druhou třetinu jsme byli mnohem lepší, i proto jsme si vytvořili mnohem víc šancí. Dokládá to i přehled střel – domácí na nás vystřelili 9x, mi 18x! Ale….
Více jsme bruslili, lépe jsme si nahrávali, mnohem více stříleli, tentokrát se více bránili domácí. I z pohledu vyloučených byla disciplína na naší straně. My jeden 2 minutový trest, soupeř dva. Ani to jsme však nedokázali využít.
V 8. minutě měla naše třetí pětka puk na hokejkách a místo k rozehrávce. Před vlastní bránou si, ale vybral M. Šváb slabší chvilku. Když chtěl puk odehrát, smekl se mu z čepele a přijíždějící Mojžíš si mohl před naším gólmanem udělat cokoliv. Udělal to dobře a vrátil domácím vedení na 2:1.
Tento moment nepřinesl na střídačku ani klid ani chuť do boje, které jsme potřebovali vrchovatě, abychom změnili vývoj zápasu. Trenér řekl chybujícímu Švábovi co musí a nesmí dělat v této herní situaci a potom místo něj pustil do hry Aleše Sádla.
Přestože jsme si i do konce této části vypracovali několik velmi slibných akcí, naše zakončení bylo tentokrát velmi chabé.
Ve třetí třetině jsme nedokázali navázat na výkon z té druhé. Naše střelba výrazně opadla, na vině byla opět i naše nedisciplinovanost. Tři tresty v jedné třetině jsou zkrátka hodně, pokud v ním máme otočit skóre. A když je těch trestů víc než u soupeře, který momentálně zápas vede, není to cesta za vítězstvím, ale do pekla.
Světlým místem zápasu byl výkon Davida Jelínka v naší bráně, s úspěšností zákroků 93,1%.
Do konce třetiny jsme nenašli recept, jak překonat domácího gólmana, prohráli jsme proto naprosto nesmyslně o jediný gól, hlavně dost nepovedeným výkonem.

Přidávám i několik statistických údajů.
Například z počtu střel je jasně vidět, že jsme dokázali soupeře přehrávat v poli. Ovšem zakončení dnes bylo tak žalostné, že bychom nedali góly ani horšímu gólmanovi, než stál v bráně Poděbrad.
– počet střel (z pohledu domácích)
1. třetina  10:7   (1. pětka SK 7 střel,       2.   2 střely!!!,  3. 3 střely)
2. třetina    9:18 (1. pětka SK 1 střela!!!, 2. 14 střel,        3. 3 střely)
3. třetina  10:11 (1. pětka SK 2 střely!!!, 2.   9 střel,        3. 0 střel)

Tresty 1.tř. 1:2, 2.tř. 2:1, 3.tř. 2:3.
1. pětka SK 2 tresty, 2. pětka 1 trest, 3. pětka 3 tresty

Vyčíst lze i z těchto pár údajů několik věcí, uvádím alespoň tyto
– 1. pětka, je vždycky ta, která tým táhne – střelba a disciplinovanost musí být mnohem větší
– 2. pětka, střelecky se drží vysoko, efektivita zaostává. Dnes vypracováno nejvíc tutových šancí…
– 3. pětka, mívá nejméně času na ledě, takže menší počet střel tomu odpovídá, největší počet trestů, ale vůbec ne.
Podrobnější rozbor a připomínky měl a určitě ještě bude mít trenér hlavně k hráčům v kabině.

Dnešní zápas jsme neprohráli proto, že soupeř byl výrazně lepší, ale proto, že jsme nedokázali použít jednu z našich předností – hrát 60 minut jako jeden muž. Zbytečně jsme se nechali vylučovat i za zákroky v útočném pásmu! Množství gólových šancí jsme měli výrazně větší než domácí, ale doslova impotencí v zakončení a školáckou chybou, po které jsme inkasovali 2. gól, jsme soupeři 3 body doslova věnovali.

Jestli chceme v této soutěži hrát důstojnou roli, tak s takovým přístupem, jaký jsme předvedli v Poděbradech, to rozhodně nepůjde. Každý hráč si musí dostat do hlavy, že během zápasu se musí soustředit jen na něj a každou vteřinu na ledě musí hrát se 100% nasazením a 100% pro tým. A přestože je hokej hrou chyb, pořád platí jedno velmi staré přísloví – jenom blbec se spálí o stejná kamna dvakrát. Jinak řečeno, pokud někdy udělám chybu, udělám všechno proto, aby ji příště neopakoval. Protože nic nepůsobí zoufaleji, než donekonečna opakující se nesmysly.
Platí to pro všechny naše herní činnosti, a nejen herní.

Čas na zatracování týmu ještě nepřišel. Teď musíme ukázat, že umíme a chceme hrát hokej, že jsme soupeřem pro KLM a že se umíme poučit z vlastních chyb. Příležitost k tomu máme tentokrát velmi rychle. Příští kolo odehrajeme hned v sobotu 30. září v Berouně proti Královu Dvoru od 17:00 hodin.

sestava:  Jelínek David, Kunášek Michal
Chmelař, Havelka, Málek, Švejda, Křeček, Šváb Ladislav, Glaser, Tvrdík Jiří II.,